Sernik-ideał na zimową porę. Chociaż piekłam go na święta Bożego Narodzenia, to wróżę mu pewną przyszłość nie tylko w towarzystwie choinki i lampek. Jego baza to "czysta", klasyczna masa serowa, z dodatkiem kwaśnej śmietany - bardzo lubię smak i konsystencję serników z jej dodatkiem. Wypiek zwieńcza spora dawka czekoladowego ganache z utopionymi w nim suszonymi śliwkami. Jeśli tylko wybierzecie swoją ulubioną czekoladę (może być mleczna, deserowa lub gorzka), żadna sklepowa śliwka w papierku nie będzie w stanie pobić tej polewy. Za inspirację i podesłanie przepisu w samą porę, dziękuję Patrycji ;)
Notka: zdjęcia były robione chwilę po wylaniu polewy na sernik - po schłodzeniu w lodówce ganache nie spływa już tak z pokrojonego deseru, ale nadal jest miękkie i aksamitne :) Ten sernik piekłam z twarogu President - dał efekt dość lekkiej, puszystej masy i przez to, że jest dosyć rzadki, boki sernika trochę wklęsły podczas studzenia. Moim ulubionym serem "wiaderkowym" wszech czasów nadal pozostaje "Hej!" (OSM Radomsko) - trudniej go kupić, ale daje sernikom bardziej kremowe wykończenie.
Składniki (na formę o śr. 24 cm):
Spód ciasteczkowy:
- 170 g herbatników (bezglutenowcy wybierają ciastka bg)
- 50 g masła
Masa serowa:
- 1 kg sera twarogowego wysokiej jakości
- 200 g kwaśnej śmietany (użyłam 18 %)
- 3/4 szklanki (150 g) cukru
- 3 płaskie łyżki skrobi ziemniaczanej
- 4 duże jajka
- 115 g suszonych śliwek
- 1/3 łyżeczki kardamonu (opcjonalnie)
Ganache ze śliwkami:
- 160 g czekolady (użyłam 90 g mlecznej, 70 g deserowej)
- 160 g śmietanki 30 %
- 100 g suszonych śliwek
Najlepiej, by wszystkie składniki na masę serową były w temperaturze pokojowej.
Przygotować spód sernika. Herbatniki zmiksować w pojemniku z ostrzami dołączonym do blendera, lub wsypać do mocnego worka foliowego i zmiażdżyć wałkiem na drobne okruchy. Masło rozpuścić i wymieszać z okruchami. Przesypać je na spód tortownicy, wyrównać. Podpiekać spód przez ok. 10 minut, w temperaturze 180° C. Wyjąć z piekarnika.
W misie miksera umieścić twaróg, śmietanę, cukier, kardamon oraz przesianą skrobię, składniki zmiksować. Dodawać kolejno po jednym jajku, za każdym razem krótko miksując. Boki tortownicy wyłożyć paskami papieru do pieczenia (nie jest to konieczne, ale bardzo ułatwia oddzielenie gotowego deseru od boków formy). Na spód wylać małą część masy serowej, wysypać na nią śliwki posiekane wedle uznania. Przykryć resztą sera, wyrównać wierzch. Piec na środkowej półce piekarnika w temperaturze 160° C, z naczyniem wypełnionym wrzątkiem ustawionym na niższym piętrze (obieg pary wpłynie korzystnie na konsystencję sernika i ograniczy jego pękanie). Sprawdzić po ok. 1 h, czy sernik się upiekł - boki powinny być wyraźnie ścięte, natomiast środek lekko trzęsący przy poruszaniu formą. Studzić w wyłączonym piekarniku, z uchylonymi drzwiczkami. Przestudzony, ale jeszcze ciepły można wyjąć i dokończyć studzenie na stole. Schłodzić w lodówce.
Aby przygotować polewę, czekoladę połamać na kostki i przełożyć je do miseczki. Śmietankę podgrzewać aż do zagotowania, po czym zalać nią czekoladę i przykryć miskę spodkiem. Chwilę później wymieszać dokładnie składniki, do uzyskania gładkiej polewy. Odstawić ją do studzenia, aż uzyska gęstość pozwalającą na wygodnie udekorowanie sernika. Przed wylaniem czekolady na jego powierzchnię, można położyć na serniku pokrojone śliwki lub od razu wymieszać z polewą. Sernik ponownie włożyć do lodówki, aby polewa stężała.
Smacznego!
Źródło przepisu (z moimi modyfikacjami): http://smakolykibereniki.blogspot.com/
Zacny serniczek! Nam "świąteczne" wypieki smakują o każdej porze roku :D Taki sernik rozkręciłby każdą imprezę :P
OdpowiedzUsuńWygląda znakomicie! :)
OdpowiedzUsuńZ pewnością smakuje genialnie! *.*
Witam,
OdpowiedzUsuńczy piec ten sernk w termoobiegu czy grzałki góra-dół?
Piekłam z grzaniem góra-dół, ale jeśli lubisz używać termoobiegu to też może być - jedynie szybciej będzie trzeba kontrolować sernik, żeby nie piec zbyt długo :)
UsuńSernik wyszedł bardzo smaczny, dziękuję za przepis :)
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuń