
W końcu nadszedł czas na zaginiony przepis na dużą wersję zakręconych, cynamonowych drożdżówek. Letnia pora pewnie nie kojarzy się zbyt mocno z cynamonem, ale dla mnie zawsze jest odpowiedni moment na lekko korzenne desery ;) Szkoda by mi było trzymać ten przepis i zdjęcia jeszcze dłużej na dysku, kiedy naprawdę warto z niego skorzystać! Miałam tylko problem z nazwaniem tego wypieku, bo jak niektórzy może już zauważyli, baardzo lubię robić ciasto drożdżowe zawinięte w spiralę i zaczyna mi brakować pomysłów! Zakręcone ciasto cynamonowe już się kiedyś pojawiło na blogu, więc tym razem skorzystałam z oryginalnej nazwy wypieku i stąd wziął się anglicyzm w tytule. Mam nadzieję, że nikogo nie zraża, ponieważ pod tą dwujęzyczną nazwą kryje się naprawdę sympatyczne, mięciutkie ciasto cynamonowe, polane lukrem :) Piekłam je już wielokrotnie i wiem, że na przepisie można polegać. Ciasto jest stosunkowo bezproblemowe (jak na drożdżowe) i naprawdę szybko i sprawnie można je przygotować. Smakuje jak typowe drożdżówki z cynamonem, tyle tylko, że mniej z nim zabawy i kroimy je na trójkąty ;) Nieźle zachowuje świeżość i pomimo tego, że najlepiej smakuje cieplutkie, można spokojnie zjeść je ze smakiem nawet dzień po upieczeniu. Obowiązkowe dla wszystkich wielbicieli cynamonu!
Składniki (na formę o średnicy ok. 24 cm):
Ciasto:
- 2 i 3/4 szklanki (345 g) mąki pszennej
- 3 łyżki cukru
- 1 łyżeczka soli
- 1 saszetka suszonych drożdży (7 g) lub 25 g świeżych
- 1/2 szklanki (120 ml) wody
- 1/4 szklanki (60 ml) mleka
- 3 łyżki (45 g) masła
- 1 duże jajko, w temperaturze pokojowej
Nadzienie:
- 3 łyżki (45 g) miękkiego masła (lub rozpuszczonego i ostudzonego)
- 1 i 1/2 łyżki cynamonu
- 1/4 szklanki (50 g) cukru
Lukier mleczny:
- 1 szklanka (120 g) cukru pudru
- 1 łyżka (15 ml) mleka
- 1 łyżka (15 ml) syropu klonowego
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Jeśli korzystamy ze świeżych drożdży, należy najpierw przygotować rozczyn. Umieścić rozkruszone drożdże w miseczce, dodać 2 łyżki cukru (odjąć z listy składników na ciasto). Kiedy drożdże się rozpuszczą, dodać 5 łyżek mąki i odrobinę mleka (na tyle, żeby rozrobić ciasto gęstości pasty) - wszystko z listy składników na ciasto. Miseczkę przykryć ściereczką i zostawić w ciepłym miejscu, do wyrośnięcia i pojawienia się na powierzchni rozczynu bąbelków. Proces wyrastania rozczynu trwa 25-45 minut, w zależności od temperatury.
Przygotować ciasto. W garnuszku podgrzać wodę, mleko i masło, tak aby wszystko się połączyło. Odstawić, aby mieszanka lekko ostygła.
Odmierzyć 1/2 szklanki mąki i odłożyć na później. Pozostałą część wsypać do miski, dodać cukier, sól, suche drożdże (lub przygotowany wcześniej rozczyn z drożdży świeżych) i wymieszać. Wlać lekko ciepłą mieszankę płynnych składników i wbić jajko. Zacząć wyrabiać mikserem z końcówkami - hakami. Stopniowo dodawać odłożoną wcześniej mąkę. Wsypać tylko tyle, żeby ciasto zaczęło odchodzić od ścianek miski (niekoniecznie zużyje się 1/2 szklanki). Wyjąć na blat i zagniatać ręcznie przez ok. 3-4 minuty. Uformować w kulę, włożyć do miski i nakryć ściereczką. Pozostawić w cieple na 30 minut.
Żeby przygotować nadzienie, wymieszać razem cukier z cynamonem. Lekko wyrośnięte ciasto wyjąć na blat, krótko wyrobić i rozwałkować po podsypaniu mąką, na kwadrat o wymiarach ok. 38 x 30 cm. Miękkie masło rozmarować na cieście i równo pokryć je warstwą cukru cynamonowego. Formę na ciasto wyłożyć papierem do pieczenia lub nasmarować masłem (w przypadku form ceramicznych nie trzeba tego robić). Ciasto pokroić wzdłuż dłuższego boku na 6 pasków jednakowej grubości. Do tego celu użyć najlepiej nożyka do pizzy. Pierwszy pasek zwinąć luźno posypką do środka i postawić pionowo na środku formy. Kolejne paski owijać luźno wokół środkowego ślimaczka. Gotowe ciasto przykryć ponownie ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu na 60-90 minut, do podwojenia objętości. Żeby przyspieszyć proces można włożyć ciasto do lekko (!) nagrzanego piekarnika.
Po wyrośnięciu ciasto piec w 180 C, przez ok. 30-35 minut. Jeśli zacznie przedwcześnie zbyt mocno brązowieć, można nakryć je folią aluminiową i tak pozostawić do końca czasu pieczenia. Po wyjęciu z piekarnika przestudzić przez ok. 10 minut. Składniki na lukier zmiksować na gładko i polać wierzch ciasta. Najlepiej podawać jeszcze ciepłe.
Smacznego!



Źródło przepisu: http://sallysbakingaddiction.com/
Wow, zakochałam się w nim! Geniusz :)
OdpowiedzUsuńJakie to musi być pyszne<3
OdpowiedzUsuńNo nie mogę zaprzeczyć, było ideaalne! :D
UsuńUwielbiam bułeczki cynamonowe, fajny pomysł ze zrobieniem jednej XXL :) świetnie prezentuje się po przekrojeniu :)
OdpowiedzUsuńJa też przepadam, więc tym razem postanowiłam zafundować je sobie i Czytelnikom w nieco zmienionej formie ;) Cieszę się, że nie tylko mnie się spodobał ten pomysł :)
UsuńNie przepadam za cynamonem. Ale to ciasto nie tylko wygląda pięknie ale na pewno tak samo smakuję. Pychotka.
OdpowiedzUsuńW sumie... Z pewnością można pokryć płaty ciasta jakimś innym nadzieniem :)... Dziękuję za miły komentarz!
UsuńNiesamowite, uwielbiam te drożdżówki! :) jakbym taką upiekła, to z pewnością zjadłabym całą - sama!!
OdpowiedzUsuńOj tam, to w końcu tylko JEDNA drożdżówka, prawda...? :D
UsuńPodobny przepis mam od dawna zapisany i czeka na realizację;)
OdpowiedzUsuńJa szybko upiekłam, jak tylko znalazłam przepis, tylko zdjęcia leżały i leżały na dysku, zanim post został opublikowany...:)
UsuńJeśli o mnie chodzi, to takie cynamonowce mogą być latem także, niomniom...
OdpowiedzUsuńZawsze można popić kompotem z truskawek :D
UsuńCudo i do tego cynamonowe!!! Wygląda przepięknie wiec bardzo chętnie skusiłybyśmy się na kawałek albo dwa. Musimy takiego ślimaczka wykonać :)
OdpowiedzUsuńPrzy Waszych zdolnościach pójdzie raz-dwa! ;)
UsuńWygląda świetnie, dla mnie - maniaczki cynamonowej - rewelacja :)
OdpowiedzUsuńOj, ja też uwielbiam cynamon i jeszcze taką formę bułek! :)
UsuńUwielbiam cynamon! Ciasto wygląda pięknie:)
OdpowiedzUsuńJeju, jak przepięknie się prezentuje! <3
OdpowiedzUsuńDziękuję! To dobrze, może zachęci więcej osób do pieczenia... :3
UsuńCudowme!
OdpowiedzUsuń