Wypiek do zadań specjalnych: wegański z bitą śmietaną, występujący w wariacji pszenicznej i bezglutenowej. To tort o smaku mango, na bazie lekkiego ciasta, przypominającego nieco biszkopt i śmietanki kokosowej - która swoim świeżym, delikatnym smakiem kokosa dopełnia wizję deseru o nieco egzotycznym charakterze. Powinno smakować nie tylko zdeklarowanym weganom, czy osobom na diecie eliminacyjnej - przeprowadzałam testy na wybrednym towarzystwie, w przerwie kawowej ;) W razie dostępu do świeżych, dojrzałych owoców mango (niestety mnie to szczęście nie spotkało, kiedy wymarzyłam sobie ten torcik), śmiało zmiksowałabym je na domowe puree i wykorzystała do upieczenia tego maleństwa.
Przepis na śliczne, żółte i wegańskie ciasto z mango znalazłam co prawda w wersji pszennej, ale standardowo postanowiłam przerobić je na bezgluten i próba się powiodła. Zachęcona efektem uznałam nawet, że ciasto zasługuje na to, żeby zostać tortem.
...chociaż nie czujcie nacisków, bo jako zwykły, swojski placek do herbatki też wart jest wypróbowania.
Składniki (na formę o śr. 20 cm):
- 250 ml puree z mango*
- 40 g cukru (mniej lub więcej w zależności od użytego puree)
- 40 ml oleju
- 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/3 łyżeczki sody
- 1/2 łyżeczki kardamonu
- szczypta soli
- 215 g mąki pszennej (bezglutenowcy: 70 g mąki kukurydzianej, 90 g mąki ryżowej, 55 g dowolnej skrobi - u mnie ziemniaczana)
Bita śmietana kokosowa:
- gęsta część śmietanki z 1 puszki mleka kokosowego o poj. 400 ml
- skórka otarta z limonki
- do dekoracji: chipsy kokosowe, skórka otarta z limonki
* użyłam puree w puszce, marki Doyal - samo w sobie zawierało już cukier, jeśli użyjesz puree niedosładzanego lub zrobionego samodzielnie, możesz dodać do ciasta 20-30 g cukru więcej
Co najmniej dobę przed przygotowaniem ciasta, włożyć do lodówki puszkę z mlekiem kokosowym, żeby mogła się w nim oddzielić śmietanka.
Przygotować ciasto. Piekarnik nastawić na temperaturę 180 °C. W dużej misce wymieszać i przesiać suche składniki: wszystkie rodzaje mąki, sól, kardamon, sodę i proszek do pieczenia. W oddzielnej misie zmiksować puree z mango, cukier i olej. Wsypać uprzednio przesiane suche składniki i szybko wymieszać tak, aby w cieście nie było suchej mąki.
Ciasto od razu przelać do natłuszczonej formy i piec w temperaturze 180 °C, przez ok. 40 minut (najlepiej przed wyjęciem sprawdzić suchym patyczkiem, czy ciasto dopiekło się w środkowej części). Wyjąć z piekarnika i studzić 10-15 minut, następnie wyciągnąć z formy i studzić dalej na kratce.
Po całkowitym wystudzeniu, ciasto można przekroić wzdłuż na dwie części. Otworzyć puszkę ze schłodzonym mlekiem kokosowym i delikatnie wyjąć do miski tylko gęstą, tłustą część, znajdującą się na powierzchni (woda kokosowa się nie nada do ubicia). Zmiksować do uzyskania puszystej konsystencji, przypominającej krem. Połową śmietanki przełożyć blaty ciasta, a resztę wyłożyć na wierzch i udekorować skórką z limonki oraz chipsami kokosowymi. Przechowywać w lodówce.
Smacznego!
Źródło przepisu na ciasto z mango (z moimi modyfikacjami): https://www.blendwithspices.com
wygląda bardzo apetycznie :)
OdpowiedzUsuńCiekawe połączenie składników. Przypuszczam, że jest przepyszny.
OdpowiedzUsuńCzy zamiast puree z mango można by dodać mus z moreli? Akurat mam własnej roboty :-)
OdpowiedzUsuńHmmm, ja bym chętnie zaryzykowała! Bo uwielbiam morele w cieście ;) A poza tym, myślę, że smakowo i konsystencją dobrze zastąpią mango :)
UsuńCześć, zrobiłam ciasto - wyszło mi bardzo gęste (sztywne) i w ogóle nie urosło ☹️ co mogłam zrobić źle? Jaka ma być konsystencja ciasta przed wylaniem go do formy? Robiłam wersję bezglutenową.
OdpowiedzUsuńA ogólnie pomysł na ciasto bardzo fajny pięknie pachniało jak je pieklam
Hej! Nie przypominam sobie, żeby było jakieś wyjątkowo gęste, raczej jak standardowe ucierane - nie lejące, ale też nie sztywne i suche. Ja też upiekłam i sfotografowałam wersję bezglutenową. Jedyne, co mi przychodzi do głowy to to, że może Twoja mąka bezglutenowa była bardziej chłonna? Przykro mi, że nie wyrosło, myślę, że rozluźnienie konsystencji mogłoby uratować sytuację :(
UsuńAh i przypomniałam sobie jeden tip - żeby soda silniej reagowała i skuteczniej podnosiła ciasto, można do wegańskich wypieków dodać łyżkę octu (ja stosuję jabłkowy). Co prawda w tym przepisie go nie było, ale sądzę, że nie zaszkodziłby :)
Bardzo dziękuję za odpowiedź, spróbuję jeszcze raz, bo ciasto bardzo mi smakuje, tylko jest bardzo suche i niewyrośnięte (ciasto było prawie sztywne). A czy można masę trochę rozrzedzić napojem kokosowym z Alpro?
UsuńNie ma sprawy, cieszę się, że się nie zraziłaś :) Tak, nie widzę przeszkód, żeby rozluźnić ciasto dowolnym mlekiem roślinnym. Dodawałabym po trochę, do uzyskania konsystencji zbliżonej do standardowego ciasta ucieranego (czyli nie spływa zbytnio z łyżki, ale też nie jest suche i sztywne).
UsuńPS nie mieszaj też zbyt długo i dokładnie, bo to także potrafi przyczynić się do powstania twardego, niskiego ciasta ;)