Jesienna wariacja na temat biszkoptu z owocami - tym razem w roli głównej węgierki i korzenne przyprawy. Całość mięciutka, delikatna i wilgotna, nawet w wersji bezglutenowej, którą widać na zdjęciach. Chciałam upiec biszkopt z dużą ilością owoców, ale tak, żeby nie poopadały na dno, co przy lekkim, biszkoptowym cieście jest bardzo prawdopodobne. Przypomniało mi się słynne "upside-down cake", czyli ciasto z plastrami ananasa, które piecze się "do góry nogami" - kładąc owoce na spodzie formy. Dopiero po upieczeniu i wystygnięciu, wypiek odwraca się ananasem do góry. Taka strategia pieczenia sprawdziła się również przy biszkopcie z owocami i w ten sposób można w nim upchnąć nawet pół kilograma śliwek bez obawy o ich utonięcie. To jedno z tych zwykłych, swojskich ciast, które miło jest piec w deszczowe popołudnie, chociażby dla samej przyjemności pieczenia i dla cudownego zapachu, które pozostawia w mieszkaniu :)
Biszkopt cynamonowy (forma o śr. 24 cm):
- 4 jajka
- 120 g szklanki cukru
- 60 g skrobi ziemniaczanej
- 55 g mąki owsianej (lub pszennej pełnoziarnistej)
- 2 łyżeczki cynamonu
- 1/3 łyżeczki kardamonu
- 1/4 łyżeczki imbiru
- szczypta soli
Na spód:
- ok. 450 g śliwek węgierek
- skórka otarta z 1/2 cytryny
- 2 łyżki cukru
- łyżka masła
Śliwki umyć, osuszyć. Przekroić na połówki i usunąć pestki. Spód formy wyłożyć papierem do pieczenia i posmarować go masłem. Boki pozostawić odkryte i nienatłuszczone. Wysypać równomiernie na spód 2 łyżki cukru. Układać na nim śliwki rozcięciem do dna. Posypać skórką otartą z cytryny.
Przygotować ciasto. Wymieszać w misce skrobię ziemniaczaną, mąkę owsianą i przyprawy korzenne. Białka oddzielić od żółtek – po czym białka umieścić w misie miksera. Dodać szczyptę soli i ubijać do momentu kiedy będą prawie całkiem sztywne. Na tym etapie zacząć dodawać cukier, stopniowo, po łyżce, cały czas miksując. Kiedy cukier się rozpuści, a piana będzie sztywna i lśniąca, zacząć dodawać żółtka. Wrzucać po jednym, za każdym razem chwilę miksując na niskich obrotach. Na koniec dodać przesianą mieszankę mąk z przyprawami i wymieszać bardzo delikatnie łyżką. Ciasto przełożyć do formy ze śliwkami, wyrównać wierzch.
Przed samym pieczeniem formę z ciastem można uszczelnić od spodu folią aluminiową, lub wyłożyć nią półkę w piekarniku, żeby zapobiec ewentualnemu wyciekowi soku ze śliwek. Piec w temperaturze 170 ºC, przez ok. 35 minut. Sprawdzić suchym patyczkiem, czy biszkopt jest dopieczony. Studzić w wyłączonym piekarniku, z mocno uchylonymi drzwiczkami. Biszkopt mocno wyrasta, żeby w trakcie studzenia opaść mniej więcej do wyjściowego poziomu – w wyniku tego, mogą się na nim pojawić fałdki, to normalne. Wystudzone ciasto oddzielić nożem od brzegów formy i wyłożyć do góry nogami na talerz. Podawać solo lub z lodami.
Smacznego!
Jeszcze nie próbowałyśmy robić tego odwróconego ciasta ale dobrze wiedzieć, że ze śliwkami również wychodzi zacnie :D Bardziej nas przekonują niż ananaski :P
OdpowiedzUsuńChcemy ten kawałek z lodami ^^
Idealny na jesień :)
OdpowiedzUsuńZapraszam do siebie - http://jedzrosliny.blogspot.com/ :)
Biszkopt na jesień - pycha :) Ciasta ze śliwkami są zawsze cudowne :)
OdpowiedzUsuń