Jamajski sernik ryżowy z rumem

Jamajski sernik z ryżem i rumem

Mam wrażenie, że od czasów, kiedy nie przepadałam za sernikami minęły już prawdziwe lata świetlne. A przecież nie lubiłam się jeszcze z nimi, zaczynając prowadzić bloga! Pisząc o ulubionym babcinym serniku z brzoskwiniami, sądziłam, że już niewiele będę miała do zaoferowania w sernikowym temacie. To był wówczas jedyny sernik, który naprawdę bardzo mi smakował. Na szczęście smaki i umiejętności z czasem ewoluują i w mojej kuchni nadeszły łaskawsze czasy dla sernika. Co jakiś czas muszę znaleźć/wymyślić nowy smak i przetestować, bo to niesamowicie wdzięczny deser do eksperymentowania. Nic więc dziwnego, że książeczka, którą dostałam niedawno w prezencie - nie o czym innym, jak o sernikach oczywiście, tylko podsyciła moje zainteresowania. Od razu wypróbowałam przepisy na sernik bananowy z orzechami oraz sernik jamajski, którego skład natychmiast przyciągnął moją uwagę. Dodajemy do niego ugotowany ryż oraz rum - i wierzcie mi, obydwa te składniki są tu nieodzowne. Ryż odpowiada za "puchatą" konsystencję masy, nie wpływając jednak ani trochę na jej smak, za który w głównej mierze odpowiada z kolei ciemny rum. Co mnie zszokowało, sernik bardzo smakował... dzieciom. Pierwszy raz widziałam tak ochocze dojadanie dokładkowej porcji. Sama nie wiem, czy powinnam czuć wyrzuty sumienia z tego powodu ;) Z czystym sumieniem polecam, jako "czysty", waniliowy sernik, który pomimo nietypowych dodatków, nie daje wrażenia przekombinowania. Kleks bitej śmietany i można zapomnieć na chwilę o całym świecie :)


Składniki (na tortownicę o śr. 26 cm):

Spód:
  • 130 g mąki owsianej bez glutenu (można w jej miejsce użyć pszennej)
  • 60 g otrąb owsianych
  • 75 g masła
  • 40 g cukru

Masa serowa:
  • 2 szklanki ugotowanego ryżu
  • 1 szklanka śmietanki 30 %
  • 1/2 szklanki kwaśnej śmietany (użyłam 18 %)
  • 90 g płynnego masła
  • 500 g ricotty
  • 500 g zmielonego twarogu lub sera wiaderkowego dobrej jakości
  • 1 szklanka cukru
  • 4 duże jajka
  • 1/4 szklanki ciemnego rumu


Wszystkie składniki na spód wymieszać w misce. Zagniatać aż do uzyskania jednolitego ciasta. Wykleić nim spód formy, w której pieczony będzie sernik. Dobrze schłodzić przed podpiekaniem (ja zwykle wstawiam formę na ok. 20 minut do zamrażalnika). Włożyć do piekarnika nagrzanego do temperatury 190 ºC i piec przez ok. 15 minut, do lekkiego przyrumienienia boków. Wyjąć i odłożyć na bok, a temperaturę piekarnika zmniejszyć do 180 ºC.

Przygotować masę serową. W blenderze kielichowym lub za pomocą blendera ręcznego zmiksować ryż, śmietanę słodką, kwaśną i rozpuszczone masło. Ja miksowałam do momentu, kiedy grudki ryżu w mieszance przypominały kaszę mannę. W dużej misie zmiksować ricottę i twaróg z cukrem. Dodawać kolejno po jednym jajku, za każdym razem dokładnie miksując. Na koniec wlać płynną mieszankę ryżową i rum, dokładnie wymieszać. Masę przelać na podpieczony wcześniej spód. 

Przed włożeniem sernika do piekarnika, można przygotować naczynie z wrzątkiem. Nie jest to konieczne w tym przepisie, ja jednak rutynowo stosuję tą metodę, ponieważ serniki tak pieczone nigdy nie są wysuszone i nie mają tendencji do przedwczesnego pękania. Wystarczy wlać wrzątek do jakiejkolwiek formy (najlepiej szerokiej i płaskiej) i położyć na najniższym pięterku w piekarniku, natomiast sernik ustawić na kratce, na środkowej półce.

Piec w 180 ºC, przez ok. 60 minut. Sernik jest gotowy, jeśli po lekkim potrząśnięciu formą, jeszcze trzęsie się w środku, ale powierzchnia i boki są już wyraźnie ścięte. Po wyłączeniu piekarnika pozostawić sernik wewnątrz i studzić go przy uchylonych drzwiczkach przez ok 2 h. Po tym czasie przełożyć do lodówki, najlepiej na całą noc.



Smacznego!

Sernik ryżowy z ricottą na owsianym spodzie

Ryżowy sernik z rumem

Źródło przepisu (z moimi modyfikacjami): "Najlepsze serniki świata", Wydawnictwo RM
6 komentarzy on "Jamajski sernik ryżowy z rumem"
  1. Jestem ogromną fanka serników, a jak patrzę na Twój wypiek, to aż mi się oczy cieszą...;)bo podniebienie nie może ;) Pozdrawiam Cię!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdybym mogła, wysłałabym kawałek, albo od razu dwa! ;) Dziękuję i również pozdrawiam!

      Usuń
  2. Bardzo podoba mi się przepis, jest niezwykle interesujący przede wszystkim za sprawą tego ryżu! Z ogromną chęcią bym spróbowała;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli kiedyś będziesz miała okazję - spróbuj, konsystencja jest warta tego eksperymentu! :)

      Usuń
  3. My za to od zawsze kochałyśmy się w sernikach wszelakich! Ten przepis z ryżem widziałyśmy nie raz i zawsze zastanawiałyśmy się jak ryż i ser się łączą :D Koniecznie musimy wykonać swoją wersję, ponieważ mimo ważnego składnika, rumu nie lubimy :P
    Zdjęcia jak zwykle piękne ;D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie to był jednak deser z kategorii "trzeba dorosnąć" ;) Ryżowe serniki są super, konsystencja fajnie się zmienia od tego dodatku! Koniecznie spróbujcie, a ja chętnie zobaczę Waszą nierumową wersję :D Dzięki dziewczyny <3

      Usuń